30. listopadu 2012

Technologické blogování

Už tomu bude skoro dva roky, co jsem začal blogovat (na SW Samuraj trochu míň). To samozřejmě není mnoho a ještě mě čeká dlouhá cesta.

Na jaře jsem si dělal malou rekapitulaci, jak se můj blog vyvíjí a chtěl bych se k tomu pravidelně (ročně) vracet. Tady mě silně inspiroval Otec Fura, byť své shrnutí chci pojímat trochu jinak.

Pro blogování můžou být různé důvody. Třeba pro mne je to způsob, jak se dále vzdělávat, zlepšovat, posouvat své hranice. Z hlediska vzdělávání se, je blogování trochu specifické a trochu to připomíná dávné doby SW inženýrství - informací je pomálu, ti kdo to pořádně umí, o tom moc nepíšou, dobrou radu aby člověk pohledal (Google moc nepomůže. No, možná jsem se jen málo snažil).

Jako knihomol ocením, když je k nějakému tématu kniha. Et Voilà, letos vyšla kniha, která se věnuje technologickému blogování (přesnější překlad by byl odbornému): Technical Blogging. Její autor Antonio Cangiano postupně prochází jednotlivé fáze, kdy se z neznámého bloggera stane světová hvězda vydělávající miliony dolarů :-)

Zas tak divoký to samozřejmě není. Antonio píše velmi čtivě, metodicky a má spoustu dobrých rad, vykoupených vlastní zkušeností. Kniha je v podstatě takové how-to, kdy se do hloubky probírají témata jako:

 • Plánování blogu. Proč to vlastně chci dělat? Budu psát sám, nebo to bude kolektiv? Bude to obecnější blog, nebo bude specificky zaměřen? Apod. A taky založení domény.
 • Vytvoření blogu. Antonio doporučuje rozjet vlastní instanci WordPressu, ale neopomíjí další řešení jako Blogger. WordPress.com, nebo statické generátory jako Jekyll.
 • Vyšperkování (vytunění) blogu. To jsou takový ty serepetičky, co má každý blog v pravý liště a v patičce. Dá se tam sice nacpat skoro cokoliv, ale měly by tam být hlavně věci, které slouží čtenářům (pro lepší orientaci) a autorovi (k rozumné propagaci).
 • Vytváření mimořádného obsahu. To je alfa a omega každého blogu. Lidi to čtou, protože je to zajímá, pomáhá jim to, baví je to, odpovídá to jejich očekávání atd. Je to v podstatě jednoduché ;-)
 • Pravidelné publikování. Antonio píše, že je přímá úměra mezi četností a pravidelností článků a množstvím čtenářů - čím častěji (a pravidelněji), tím víc.
 • Promoting blogu. Jak se z neznámého autora stát známým (a čteným). Něco o SEO, sociálních sítích a komunikaci.
 • Statistiky návštěvnosti. Aneb jak porozumět výrazům jako visit, unique visitor, pageview, average pageview, time on site, bounce rate a new visit. A samozřejmě Google Analytics.
 • Benefity blogování. Sem spadá kromě monetizace také promo vlastního businessu, zlepšení skillů a rozvoj kariéry. Plus pár dalších drobností.
 • Škálování. Věřte nebo nevěřte, blog se dá taky vertikálně a horizontálně škálovat. Buď najmout více lidí (autorů), nebo založit blogovací impérium.
 • Strategie pro sociální média. Blogy nejsou odříznutý od světa, ale existujou v oceánu internetu, kterému čím dál více vládnou sociální média. Neškodí tedy o nich alespoň něco málo vědět (a využít je).

Tak, komu bych knihu doporučil? Určitě začínajícím a mírně pokročilým blogerům, pro ně bude zdrojem neocenitelných informací. Ostříleným blogujícím mořským vlkům bych spíš poradil investovat těch $20 do něčeho jiného. No a doporučením samo o sobě je edice: Pragmatic Programmer.

Na závěr ještě pár citátů, který jsem si na Kindlu podtrhnul:

"Sadly, the most common type of blog is the abandoned one."

"Visitors value eye candy."

"Remember that blogging is mostly about spreading ideas."

"Whatever voice you develop, become a bit of a storyteller. People love strories that go with useful information."

"So-called trolls feed on replies. The good old Usenet mantra says, 'Don't feed the trolls.'"

"When you are researching a topic for an article, you'll be doing focused learning for a specific and practical purpose (something that turns out to be very effective)."

"There is a strong correlation between how much you publish and how popular your blog is."

"Building a remarkable online presence takes years, not days."


7 komentářů:

 1. Díky za radu, investuju $20 někam jinam :)
  Pro mě je blog utřídění myšlenek, vypsání se z frustrace a v neposlední řade samozřejmě budování vlastní značky.

  OdpovědětVymazat
 2. To jsem netušil, že se o blogování dá v dnešní době psát knížka :)

  Ale podepsal bych se pod to. Pro introvertní typy je blogování skvělá příležitost jak se vzdělávat a vylepšovat. Mě to dalo opravdu hodně.

  Jen to chce vydržet ...

  OdpovědětVymazat
 3. Mě se to zle četlo ne kvůli obsahu, ale kvuli pozadí tohoto blogu. ta sláma je pěkná, ale při čtení ruší ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abych tomu správně rozummněl - ten bambus ruší po stranách blogu? Protože podklad článku je jednobarevný. Zamyslím se nad tím (ale zatím neslibuju, že to změním).

   Vymazat
  2. Pripajam sa .... ten bambus je neskutocne agresivne pozadie a citat to chce peknu davku sustredenia. Teda ak bolo testovanie/trenovanie sustredenia cielom autora tak beriem spat...

   Vymazat
 4. Souhlas....ten bambus je příšerný a nedá se přes něj moc císt. Stejně tak není úplně ideální nápad dát nad ten bambus oranžové texty.

  OdpovědětVymazat
 5. Pro mě byl ze začátku důvod ušetřit čas při odpovědích na otázky ohledně Excelu, pak jako místo kde budu mít přehledně a on-line VBA kódy pro Excel, teď se přespouvám do fáze zlepšování si svých dovedností (třidím si myšlenky) do budoucna se snad dostanu do pozice budovaní své značky. Když se podívat na zahraniční weby o Excelu jsem stále mírně pokročilý začátečník.
  Na bambus jsme si zvyknul, ale pokud se změní ocením to.

  OdpovědětVymazat